کتاب زوال جهان اسلام

زوال جهان اسلام

نویسنده: حامد عبدالصمد

مترجم: ب. بی‌نیاز (داریوش)

حامد عبدالصمد در سال ۱۹۷۲ در مصر زاده شده و در یک خانواده‌ی مذهبی سنی که پدرش سمت مفتی را داشته، تربیت یافته است. او در کنار پدر تا سن ۱۲ سالگی بیش از نیمی از قرآن از بر کرده بود. عبدالصمد در دانشگاه قاهره انگلیسی و فرانسوی تحصیل کرد و در سن ۲۳ سالگی به آلمان آمد و در یکی از دانشگاه‌های آگسبورگ به تحصیل در رشته‌ی علوم سیاسی مشغول شد.

اولین کتاب او «وداع من با آسمان» نام دارد که یک بیوگرافی است. او در این کتاب در کنار پرداختن به حوادث زندگی خصوصی‌اش به فرآیند روی آوری خود از دین به علم نیز پرداخته است.

کتاب «زوال جهان اسلام – یک پیش‌بینی» یک مجموعه از تجربیات تاریخی بشری و مشاهدات شخصی اوست. موضوع اصلی این کتاب نه زوال اسلام به عنوان یک دین به طور کلی است، بلکه زوال اسلام به عنوان یک ایدئولوژی سیاسی می‌باشد. خود او در همین کتاب می‌نویسد: «ولی موضوع این کتاب بر سر جهان اسلام به مثابه‌ی یک ساختار مجازی به نام امت است که مانند چهارچوبی همه‌ی مؤمنان را در بر می‌گیرد؛ آرمان و رویای بلندپروازنه‌ای که اسلام سیاسی را از آغاز تولدش بال و پر داده است. در این جا موضوع بر سر اسلام به عنوان یک ایده‌ی سیاسی است که دیگر جوهر و ماده‌ی اولیه خود را از دست داده است و به جز خشم و خشونت هیچ پاسخی به حوادث جهانی ندارد. موضوع بر سر این اسلام است.»

تمرکز عبدالصمد در این جا بر سر چرایی این زوال است. او تصویر روشنی از فرآیند تولد، شکوفایی و زوال جهان اسلام به مثابه‌ی یک پدیده‌ی اجتماعی و تاریخی عرضه می‌کند و پرسش‌های کاملاً روشن و ساده‌ای را در برابر خواننده خود می‌گذارد، بدون آن که احساسات مذهبی خوانندگان مسلمان خود را زخمی کند. بهتر است بگوییم که او از زاویه‌ی فلسفه‌ی تاریخ به پدیده‌ی اسلام پرداخته و آن را به زبانی ساده و بدون تکلف ارایه می‌دهد.

جنبش‌های مردمی در تونس، مصر، لیبی، یمن و حتا بحرین نشان داده است که مردم این کشورها، علی‌رغم اعتقادشان به اسلام، خواهان یک حکومت اسلامی مانند ایران و عربستان سعودی نیستند. «اسلام سیاسی» در این کشورها تا کنون نتوانسته در بسیج و سازماندهی مردم این کشورها نقش اساسی ایفا کند و از این نظر باید گفت که پیش‌بینی حامد عبدالصمد تا کنون درست از آب بیرون آمده است.

این ترجمه به صورت پاورقی، در ۱۰ بخش و هر هفته جمعه‌ها در سایت مترجم به خوانندگان عرضه خواهد شد.

ب. بی‌نیاز (داریوش)

دانلود کتاب زوال جهان اسلام ترجمه بی بی نیاز (داریوش) 001 از اینجا    دانلود کتاب زوال جهان اسلام ترجمه بی بی نیاز (داریوش) 002 از اینجا 

دانلود کتاب زوال جهان اسلام ترجمه بی بی نیاز (داریوش) 003 از اینجا   دانلود کتاب زوال جهان اسلام ترجمه بی بی نیاز (داریوش) 004 از اینجا

دانلود کتاب زوال جهان اسلام ترجمه بی بی نیاز (داریوش) 005 از اینجا   دانلود کتاب زوال جهان اسلام ترجمه بی بی نیاز (داریوش) 006 از اینجا

دانلود کتاب زوال جهان اسلام ترجمه بی بی نیاز (داریوش) 007 از اینجا   دانلود کتاب زوال جهان اسلام ترجمه بی بی نیاز (داریوش) 008 از اینجا

خوانندگان گرامی

اخیراً یک انتشاراتی ایرانی در آلمان، امتیاز چاپ و انتشار «زوال جهان اسلام – یک پیشگویی» را گرفته است. به همین دلیل به لحاظ حقوقی مجاز به ادامه انتشار مابقی کتاب نیستم. در تماسی که انتشاراتی با من گرفته است، قرار بر این شد که پس از ترجمه کامل، کتاب یک بار دیگر ویراستاری شود و انتشاراتی پس از چاپ کتاب و گذشت یک زمان معین اقدام به نشر اینترتی آن خواهد کرد.

منبع سایت http://www.biniaz.net/

بیان دیدگاه

دسته مذهبی, کتاب, اجتماعی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s